2012. július 24., kedd

Turkesztáni szil 2.

Április 13.-ai bejegyzésemben ígértem, hogy rakok fel pár képet a növekedési folyamatokról.
Bár időm elég kevés, így gép közelében ritkán vagyok, de most, így a második metszés (májusban az első- júniusban a második), alakítás után megmutatom, hogy néz ki a most már teljesen kifejlett, átláthatatlan sövényem. Meg kell, hogy mondjam a szomszédok sem hitték volna el, hogy ennyire szép és gyorsan növő a sövény, látva a kezdeti stádiumot :)
Ilyenkor már a tetejéből nem vágok, nőhet ameddig akar, mert ősz beköszöntével úgyis a felére vágom majd vissza.





Locsolni nem nagyon locsoltam, mivel már a gyökérzete igen mélyről tudja szívni a nedvességet, bár a mostani nyáron igen csekély mennyiségű csapadék volt (leszámítva az elmúlt két hetet), így indokolt lehetett volna a locsolás, bár ezt a tevékenységet 3000 m²-en elég nehéz  kivitelezni és sok időbe is telik, na meg a víz sincs ingyen, így csak az egzotikus növényekre és a fontosabb konyhakerti gyümölcs és zöldségtermőkre jutott víz. Már odaföntről "gondoskodtak" az elmúlt napokba a csapadékról ami elnézve a kertet nem bizonyult későnek. Rendkívüli módon összeszedték magukat a növények és a fű is kizöldült.



Ha hosszabb ideig ilyen a jelenlegihez hasonló, a növények számára kedvező idő lesz és a csúcshőmérséklet nem haladja meg a 26°C -fokot akkor kedvező az idő a dugványozásra is. A nagy "könyvben" ezt kora tavaszra vagy őszre javasolják, de érdemes megpróbálni.Én több éve ha a nyár egy periódusa esős mint most is, próbálkozom a dugványozással, egészen kiváló sikerrel. A kert hűvös, de világos részén dugványozom a levágott kb. 15-20 cm-es fejdugványokat, laza jó vízáteresztő képességű, de nedvességtartó talajba (pl. kókuszrost, tőzeg, folyami homok és saját komposztált földkeveréket használok). Ami fontos ilyenkor, hogy a földet ne hagyjuk kiszáradni teljesen. A legjobb módszer a gyökeresztető hormon használatán túl, hogy lehetőleg az esti órákban locsoljuk a dugványokat, így egész éjszaka van lehetőségük megszívni magukat megfelelő mennyiségű nedvességgel. Melegház vagy fólia nekem ebben az időszakban nem vált be, szükségtelen, mivel az esős időszakban a páratartalom elég magas a dugványoknak és friss levegőben fejlődhetnek. A befoganás, gyökeresedési arány 70% körülre várható ami igen jó aránynak tűnik. Ezután ősszel végleges helyére ültethetjük. Amennyiben az őszi metszést elvégzem, nagyon jó lehetőség egy pincében vermelni a tavaszra szánt egészséges hajtásokat. Ezeket összekötözöm és mint a szőlővesszőket egy rekeszben, vagy nagyobb dézsában vermelem a pincében. Nem használok csak kerti földet, jól belocsolom és márciusig teendőm sincs vele. Ekkor már megjelentek rajtuk a kisebb-nagyobb gyökerek és közvetlen a végleges helyükre ültetem őket.

üde zöld sövény


átláthatatlan




Ha elkéstek a metszéssel, visszavágással, akkor így jártok mint én. Másfél métert kellett visszametszeni a szilből.

 

Bonsai-ok amik a turkesztáni szilből készíthetők.




További kapcsolódó linkek:
 https://taylorblogja.blogspot.hu/2012/04/turkesztani-szil.html
https://taylorblogja.blogspot.hu/2017/06/turkesztani-szil-metszese-gondozasa.html

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése